شما اینجا هستید
اخبار لواسان » بانوی دونده لواسانی که به ماراتن رفت

دویدن در خیابان تصویری اغلب سؤال برانگیز است اما وقتی این دویدن هدفمند و برای انجام ورزش باشد می تواند تشویق دیگران را به دنبال داشته باشد.

ماراتن

همشهری آنلاین- شهره کیانوش راد: «فاطمه زارعی» بانوی دونده لواسانی است که تاکنون ۳ بار در مسابقات ماراتن دبی شرکت کرده. او می گوید: «چند سال پیش وقتی برای تمرین در خیابان های لواسان و کوچه باغ های زیبای شمیرانات شروع به دویدن کردم مردم با تعجب به من نگاه می کردند اما حالا آنقدر عادی شده است که هنگام دویدن تشویق هم می شوم.» با این بانوی ورزشکار درباره فعالیت های ورزشی به ویژه دو استقامت گفت و گو کرده ایم.

مسابقات دو ماراتن به ویژه برای بانوان در ایران برگزار نمی شود. به همین دلیل زارعی سال های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ در دو ماراتن دبی شرکت کرد و موفق به کسب  مدال فیشینر شد. او که در این مسابقات با حجاب شرکت کرده بود می گوید: «عکس العمل شرکت کنندگان برایم جالب بود. اینکه می دیدند در هوای گرم این کشور، با حجاب شرکت کرده بودم مرا تشویق می کردند و می گفتند از شما انگیزه می گیریم که با این پشتکار در مسابقات شرکت کرده ای.» زارعی که حدود ۵ سال از شروع تمرین هایش در دو مارتن می گذرد حال و هوای کوچه باغ های لواسان را اینگونه توصیف می کند: «از سال ها قبل در زمینه ورزشی فعالیت می کردم و حتی به عنوان مربی به علاقه مندان رشته های آمادگی جسمانی و ایروبیک آموزش می دادم اما دویدن یکی از علائق شخصی ام بود و همیشه به دنبال فرصتی برای انجام تمرین بودم. خوشبختانه طبیعت لواسان و هوای بسیار عالی این منطقه انگیزه مرا برای تمرین بیشتر کرد.»

ماراتن، دو استقامت و بدون توقف

ماراتن یکی از انواع دو استقامت است که دونده باید مسافت ۴۲ کیلومتر و ۱۹۵ متر  را بدون توقف بدود. در مسابقات مارتن، دونده ای که بتواند در زمان کمتری این مسیر را بدود برنده مسابقات است. زارعی که تاکنون در چند مسابقه شرکت کرده است دو ۴۲ کیلومتر را بین ۴ تا ۴ ساعت و ۳۰ دقیقه بدون توقف دویده است. معمولاً در مسابقات ماراتن افراد بسیاری شرکت می کنند که گاهی تعداد شرکت کنندگان به  ۱۰ هزار نفر هم می رسد. زارعی می گوید: «یکی از نکات جالب ورزش ماراتن همراه بودن تعداد بسیار شرکت کننده برای رسیدن به یک هدف است. در بین راه افرادی که برای بار اول همدیگر را دیده اند به هم کمک می کنند و این همراهی در حین مسابقه انرژی بخش است.»

حس رهایی با دویدن

اگرچه ساخت و ساز ویلاها طی چند سال اخیر شکل و شمایل  لواسان را تغییر داده است اما هنوز هم این منطقه و روستاهای اطرافش طبیعتی زیبا و کوچه باغ هایی از درختان آلبالو و سیب دارد که به سادگی نمی توان از کنار آن گذر کرد. فصل بهار، عطر شکوفه های درختان در کوچه باغ های لواسان و روستاهای اطراف آن می پیچد و بهترین فصل برای انجام ورزش های کم هزینه پیاده روی و دویدن است. زارعی که دویدن را حرفه ای دنبال می کند در همه فصل ها حتی زمستان ها ورزش را کنار نمی گذارد: «پیست اطراف مجموعه ورزشی و زمین چمن لواسان برای دویدن و دو مارتن مناسب است. کنار دریاچه لواسان هم مسیر ۷ کیلومتری برای پیاده روی و دوچرخه سواری ساخته و ایمن سازی شده است و بانوان هم به راحتی می توانند در این ۲ محل پیاده روی کنند یا بدوند. من هم از این ۲ محل استفاده می کنم. البته من بارها در خیابان های لواسان و مسیرهایی که مناسب دویدن است دویده ام. چند سال پیش وقتی برای  تمرین در خیابان های لواسان و کوچه باغ های این شهر زیبای شمیرانات شروع به دویدن کردم افراد زیادی تعجب می کردند اما حالا آنقدر عادی شده است که هنگام دویدن تشویق هم می شوم.  اواخر اسفند ماه و فصول بهار و تابستان حس و حال خوبی از دویدن در خیابان های لواسان دارم. هوا پاک و کوچه باغ ها پر از عطر شکوفه های درختان است. با دویدن حس آزادی به انسان دست می دهد؛ حس رهایی از دغدغه ها و مشغله های زندگی. و وقتی با عطر شکوفه های بهاری همراه شود شادی بخش است و می تواند مانع از افسردگی شود. توصیه می کنم بانوان حتماً این حس را تجربه و برای شروع در مسیرهای ایمن در حد صد متر شروع به دویدن کنند.»

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

لواسان آنلاین | لواسان آنلاین سایت اصلی شهر لواسان است که در آن اطلاعات کاملی در باره لواسان گذشته و حال لواسان تاریخ لواسان , محله های لواسان ,روستاهای لواسان,عکسهای لواسان , ویدئو های لواسان , اخبار لواسان , استخدام در لواسان خرید و فروش ملک و بسیاری موارد دیگر درباره لواسان وجود دارد.